2012. május 29., kedd

Joghurtos palacsintatorony, a tökéletes...

...reggeli vagy a bűnözők vacsorája. 
A tegnapi pünkösdhétfős tévénézésben megkívántam valami tartalmas, édes és gyorsan elkészíthető finomságot. Palacsintát sütni mindenki tud, de ha mégsem, hát amerikai palacsintát egészen biztosan. Seperc elkészül, bármivel ízesíthető és hatalmas önuralom mellett bűntudat nélkül is fogyasztható, ráadásul 10 perc alatt kész volt.

Hozzávalók (3 főre vagy 15 darabhoz):

5 ek liszt
5 ek kókuszreszelék
2 tojás
2 ek búzadara
1 ek olaj
1 db joghurt
1 kk méz
egy marék aszalt szilva
cukor ízlés szerint
olaj a sütéshez

1. A tojásokat ízlés szerinti cukorral elkeverjük. (Én összesen 15 g cukrot használtam és bőven elég volt.)
2. Hozzáadjuk a lisztet, a kókuszt és az olajat, alaposan elkeverjük. Ezután hozzákeverjük a búzadarát.
3. A szilvát felcsíkozzuk, a sűrű keverékhez adjuk.
4. Kevés olajjal kikenünk egy serpenyőt és egy-egy evőkanálnyi masszából palacsintát sütünk.
5. A joghurtot a mézzel elkeverjük, majd öt- öt palacsintából tornyot rakunk és a joghurttal nyakon öntjük.

Volt elfekvőben némi grillázsom, én azt is rászórtam, de ez nyugodtan elhagyható. Nem volt panasz! :)



2012. május 26., szombat

Klasszikus szombati: kefires lángos

Elment Sándor dolgozni a szőlőhegyre, fűnyíráshoz egyáltalán nem volt kedve. Lángost enni megéhezve, hazajött dolga végezve. (Legalábbis remélem, hogy előbb-utóbb hazakeveredik. De mivel a lángost megrendelte egyre, a lángos lassan kihűlve.) 

Hozzávalók
(egy hadseregre, kb. 20 darabhoz):

70 dkg liszt
15 dkg kefir
10 dkg tejföl
2,5 dkg élesztő
1,5 dl tej
2 kk cukor
1 kk só
olaj a sütéshez



1. A tejet a cukorral elkeverjük, langyosra melegítjük, majd megfuttatjuk benne az élesztőt.
2. A lisztet a sóval elkeverjük, majd az élesztős tejet hozzáadjuk. 
3. A kefirt és a tejfölt apránként, folyamatos gyúrás mellett hozzáadjuk.
4. Az edényt lefedve a tésztát 1,5 - 2 órát kelesztjük.
5. Az olajat felmelegítjük, majd a lángosokat egyenként a tetszőleges méretűre nyújtva-formázva kb. 3 perc alatt készre sütjük őket.

Sajtos-tejfölösen, kefiresen, fokhagymásan, tejfölös-hagymásan, ahogy tetszik, ehetjük! 

2012. május 25., péntek

Borsot törtem Sanyi orra alá

Drága édesanyámtól sok mindent örököltem. Többek között a húsok és halak területén tanúsított kriminalitásomat is. Minálunk nem fordulhat elő szálkás hal, zsíros húscafat, mert képes vagyok kifutni tőle a világból. Ennek eredménye, hogy időnként kezdenem kell valamit azokkal az apróbb húsdarabokkal is, amik egy- egy filézés után megmaradnak, de a nagyobb darabtól már elszakadni kényszerültek. Az egyik legsikeresebb felhasználási kísérlet ez a mézes-mustáros- csípős ragu. Kóstoljátok meg! Csirkemellből, karajból, de tarjából sem lehetetlen.


Hozzávalók (2-3 főre):

8-10 kisebb darab 'karajcafat' (2 csirkemell)
2 dl tejszín
2 gerezd fokhagyma
1 dl mustár
1 ek méz
só, bors, szerecsendió, csili
kevés olaj a sütéshez


1. A húst klopfoljuk, sózzuk.
2. A szeleteket lisztben megforgatjuk, majd néhány evőkanál olajon mindkét oldalon 1-1 percig sütjük. További felhasználásig félretesszük.
3. Az fokhagymát apróra vágjuk, kevés olajon pirítjuk, majd hozzáadjuk a tejszínt, lassan melegítjük. Közben hozzáadjuk a mustárt és az ízlés szerinti mennyiségű mézet. Ez utóbbi elhagyható.
4. A sót, borsot, szerecsendiót és csilit adunk hozzá, ízlés szerint. (Én azt szeretem, amikor a falat első ízé édeskés, majd csípős utóíz következik.)
5. Amikor a szósz besűrűsödött, beletesszük a szeleteket, összemelegítjük. Friss tésztával, vagy rizzsel tálaljuk.


Az igazi fast food

Hetente egyszer körbezarándokolok a faluban. Útba ejtem a postát, hosszan elcsevegünk a zöldségessel- néha kedvesen nekem adja a már rongyosra olvasott női magazinjait, amikre én úgysem költenék, ő pedig örül, hogy soha nem kérek semmihez nejlonzacskót-, a boltban minden eladóra csakazértis- alapon mosolygok. 
Ilyenkor megtudhatom, hogy mik a falusi hírek- nem mintha bárkit is ismernék- és szemrevételezhetem az élelmiszerek árképzési horrorvalóságát. Azt hiszem, hogy a minőségi éhezés minket is egyre jobban fenyeget. Ha felidézem az 1500 Ft-os eper képét, vagy a 700 Ft-os cukkinit, akkor kitör rajtam a hisztéria. 
Ennek folyománya, hogy a hétvégén Szedd magad! eperföldre látogatunk némi eperdzsem alapanyag reményében és hogy hatalmas bűntudattal ettem ma a hideg eperlevest. 5 perc és kész!

Hozzávalók (2 személyre):

50 dkg eper
2 dl tej(szín)
5 ek méz

1. Az epret megtisztítjuk és kisebb darabokra vágjuk.
2. A mézet hozzáadjuk, majd botmixerrel pürésítjük.
3. A tejet/ tejszínt hozzáadjuk, alaposan elkeverjük, majd fogyasztásig hűtőbe tesszük.
4. A tálaláskor a tetejére néhány vékony szelet epret teszünk.

Jéggel vagy fagylalttal ugyanez finom epershake, tej(szín) nélkül és apróra vágott eperrel epersalsa, joghurttal és beleturmixolt zabpehellyel reggeli ízrobbanás. Élvezzük ki! Bármi áron. (Amíg futja.)



2012. május 24., csütörtök

A partifalat nemzedék

Nem tudom, hogy az a borzasztóbb élmény, hogy már van egy olyan korszaka a privát és a nemzetközi történelemnek, amire lehet azt mondani, hogy 'az én koromban bezzeg', vagy az, hogy mondom is. Szóval, az én koromban még nem voltak partik, nyilvános szülinapok - bár általános iskolás éveim során az egyikben elharapózott ez az őrület-, legkisebb eseményt is megünneplő nagycsaládi események. Voltak viszont vasárnapi ebédek és délutáni matinék, korzózások és virágból font koszorúk. De most már itt a partifalat nemzedék. Zsúrokkal, piknikekkel és az ezzel járó sok-sok melóval. Meg persze a korábban nem tapasztalt élvezeti értékkel. Mert azt lássuk be, azért ennek is van varázsa!
És persze vannak klasszikusai is! Ilyen például a húsgolyó. Gyors, könnyen elkészíthető és számos variációja ismert. Én most görögös felhangot adtam neki.

Hozzávalók (20 darabhoz):

50 dkg darált hús (kétszer darálva)
3 tojás sárgája
3 ek olívaolaj
3 gerezd fokhagyma
2 dl olaj a sütéshez
magok a panírhoz
só, bors, szerecsendió, sok fahéj

1. A nem túl zsíros húst kiválasztjuk, ledaráljuk, vagy ledaráltatjuk. Ha saját hentesünk van- de nálunk pl. a helyi Coop-ban is megteszik-, kérjük, hogy darálja le kétszer. Ha van húsdarálónk, akkor magunk végezhetjük ezt, így láthatjuk, hogy mit is eszünk valójában.
2. Adjuk hozzá a húshoz a fűszereket és a tojást, gyúrjuk össze alaposan. Ne spóroljunk a fahéjjal, de ne felejtsük, hogy nagy mennyiségben elég csípős tud lenni!
3. Adjuk hozzá az olajat is, gyúrjuk össze újra, majd fél órát pihentessük a húsmasszát.
4. Formázzunk kis golyókat, s forgassuk őket magokkal (napraforgómag, szezámmag) megszórt zsemlemorzsába, vagy kenyérmorzsába.
5. Sokszor forgatva süssük ki a golyókat kb. 10 perc alatt.

Nem egy konyhaművészeti bravúr, én is tudom. A lényeg? Lépjünk ki a hétköznapok keretei közül!


2012. május 22., kedd

Mákos-szilvás- rebarbarás pite

Spájzunk beltartalma igencsak megfogyatkozott, azonban vásárolni még egy darabig nem megyünk. Így aztán még mindig a fellelhető, egyre fogyatkozó csapat elemeit használom fel a legfurább kísérleti ételekhez, amik vagy sikerülnek, vagy... Ezúttal egy sikeres kísérletről számolhatok be. ( A sikerteleneket is megesszük, de azokkal nem dicsekszem.) Minden értelemben, hiszen lassan végére ér a kamraprojekt és ilyen remek pitetésztát sem csináltam még soha. Ezért pedig elismerés a BBC Good Food Világkonyha magazinnak, ugyanis a májusi számban mindenféle formában fordulnak elő piték, és az ott olvasott koncepciót ( 20 dkg liszthez 10 dkg vaj, vagy zsiradék) alkalmaztam.

Hozzávalók:

Töltelékhez:

2 dl tejszín
10 dkg darált mák
10 dkg aszalt szilva
10 dkg cukor
20 dkg tisztított rebarbara

Tésztához:

20 dkg liszt
10 dkg sertészsír
6 ek liszt

1. A rebarbarát feldaraboljuk, majd elkeverjük a cukorral és az egészet összeforraljuk.
2. A rebarbarához adjuk a darabolt aszalt szilvát és a mákot, majd hozzáöntjük a tejszínt és botmixerrel homogénre pürésítjük.
3. A lisztet kimérjük, majd a hideg zsírt belekockázzuk. Alaposan összedolgozzuk. (Amíg zsemlemorzsa állagú nem lesz.) Ekkor a vizet is hozzáadjuk.
4. A tésztát kinyújtjuk, majd a piteformába illesztjük. (A recept szerint pihentetni kell a sütés előtt. Én nem tettem és így is nagyon finom lett.) Lefedjük sütőpapírral, majd lencsével, vagy babbal töltve 15 percig sütjük 220 fokos sütőben.
5. A lencsét a tésztából kiemeljük, majd a tölteléket a tésztán egyenletesen elsimítjuk. 10 percre visszatoljuk a sütőbe.
6. Ha van kedvünk, verjünk fel 3 tojásfehérjét 5 dkg porcukorral és a kemény habot simítsuk a pite tetejére. (Ekkor újabb 5 percre van szükség a sütőben.)

Az eredmény? Hipervékony, ropogós és mégis lágy tészta, ízletes töltelék és az önuralomvesztés kétes öröme.


Zsemle- másképp

Tudjátok, a kenyeret is szeretem itthon készíteni. Mostanában ilyen téren igencsak el vagyok maradva, mert az ujjlevágási kísérletem óta- semmi komoly, még csak nem is szakácskés, sokkal inkább kocsiajtó- nem nagyon volt energiám gyúrni, formázgatni és főleg: mosogatni. Étterembe Járó megteszi, ha kell, de nagyon nem szívesen, így aztán nem is mertem nála túlfeszíteni a húrt. Csak kevés edénnyel készíthető, bevált ételeket ettünk három hétig. De már csak az ujjam végén feketéllő emlék utal a sajnálatos- és akkor halálosnak tűnő- sebesülésre, sütöttem is egy pogácsának beillő, isteni zsemlét a Zuramnak. A felhasznált fűszerkeveréket téli utunkról hoztunk magunkkal, benne szárított paradicsom, zöld fűszerek és napfény.

Hozzávalók (12 darabhoz): 

2 dl tej
3 kk cukor
3 ek napolitana fűszerkeverék
5 dkg élesztő
5 dkg korpa
35 dkg liszt

1. A cukrot a langyos tejbe keverjük, majd a tejben az élesztőt felfuttatjuk. 
2. A lisztet a sóval, korpával elkeverjük, majd az élesztőt és a tejet is hozzáadjuk.
3. Alaposan összegyúrjuk, majd fél órát kelesztjük. Utána a tésztát 'megszellőztetjük'. 
4. 80 fokra melegített sütőben a tésztát további fél órát kelesztjük.
5. Fél óra után a sütő hőmérsékletét 200 fokra emeljük, majd a zsemléket 20 perc alatt készre sütjük.
6. A kész zsemléket sütőrácson hűtjük és ehetjük is!

Rebarbarás torta- Gyorsan, finomat!

Készült egyszer minálunk, még az előző sütőben, nem ám Irén- esetleg Edit! melegítő ölében, egy isteni finom bazsalikomos ananásztorta. No most, sajnos nem tudtam a prototípusról képet mellékelni, mert akkora technikai analfabéta vagyok, hogy 168 másik kép társaságában likvidáltam a bizonyítékot Béla memóriájából. Az alaptésztát azonban azóta is szívesen készítem, mert jól passzol a konyhánkba ilyen-olyan formában időnként beszivárgó gyümölcsökhöz, egyebekhez. Itt mos rebarbarával láthatjátok, kissé szétesett, de annál ízesebb formában. (15 dkg rebarbarához 10 dkg cukrot tettem, de még így is kellően savanykás maradt...)



Spárgás pite

Látjátok Feleim, mik vagymuk. Isa, por és hamu vagymuk. Időnként kézsérültek, vagy éppen lusták vagymuk. De most! Íme a nagy sikerű- legalábbis az Étterembe Járónak ízlett- spárgás pite, Niki által ajándékozott spárgából. (Az alapreceptet Jamie szolgáltatta, a továbbgondolás szokás szerint nem maradt el.)

Hozzávalók (egy nagy gáztepsihez):


1 csomag spárga
1 csomag levelestészta
2 dl tejszín
2 db tojás
5 db kis burgonya
10 dkg trappista sajt
só, bors, szerecsendió, ízlés szerint sonkaszeletek


1. A burgonyát megtisztítjuk, felkockázzuk és sós vízben puhára főzzük.
2. A spárgát vékonyan hámozzuk, fás részeit levágjuk, majd kevés vízben, lehetőleg állítva pároljuk.
3. A burgonyát villával alaposan összetörjük, majd a tejszínnel, sajttal és fűszerekkel elkeverjük.
4. A kiolvasztott levelestésztát a gáztepsi méretűre nyújtunk, majd  a tésztát a kivajazott, lisztezett tepsibe helyezzük.
5. A burgonyás- tejszínes krémet a tésztán szétterítjük, majd a túllógó részeket a széleken visszahajtjuk.
6. A spárgát, igény szerint sonkát, nyers tojást a krémen elrendezzük, majd 200 fokos sütőben kb. 30 perc alatt készre sütjük.

Nehezebb uzsonnának, vagy könnyebb vacsorának, friss salátával akár kiadós főételnek is megteszi! Ha van otthon parmezán, vagy más karakteresebb sajt, akkor még intenzívebb ízhatást érhetünk el.