Talán balgaságnak tűnik az utolsó szeptemberi csókok közben karácsonyi hajcihőről beszélni, de higgyétek el, nagyon is aktuális! És ezt a legkevésbé sem a karácsonyimádat mondatja velem, mégcsak nem is a hidegre való áhítozás- sőt, annak sincs hozzá semmi köze, hogy télen van a szülinapom. Azért mondom, hogy itt az ideje számolni a karácsonyi költségvetéssel, mert a többéves gyakorlat bebizonyította: ha már szeptember végén tudatosan tervezek az év végi ünnepi kiadásokra, akkor nagyobb fennakadások, többheti spórolásos éhínség és a tömegben való szardíniahömpölygés nélkül megúszhatom a szeretet ünnepét. És ha nem is sikerül nonstop sztaniolpapírban hemperegni, az ilyenkor szokásos őrült-rohanós agymenés azért jól elkerülhető. (És magyaros indulattal kacaghatunk a markunkba, míg mások nyakukat törik a nagy szeretetben :P )
Szóval, mire lesz szükségünk?
Figyelemre
Ha kellően vájtfülűek vagyunk, egész évben figyelhetünk arra, hogy a leendő megajándékozott mire is vágyik. Mi az, amiről többször is említést tett, de végül nem vásárolt meg? Mi az, amire nyilvánvalóan szüksége volna, vagy vágyik rá, de mindig előbbre sorol praktikus- halaszthatalan- másoknak ajándékozott dolgokat?
Ha eddig figyeltünk, ellenőrizzük, hogy azóta nem került-e sor vásárlásra. Nagyobb értékű ajándék esetén pedig feltétlenül egyeztessünk a többiekkel!
Ugyanakkor azt se feledjük el, hogy sok esetben- bármekkora közhely is- tényleg nem egy tárggyal, hanem egy érzéssel, egy kis odafordulással adhatjuk a legtöbbet. Kisgyerekes sógornőnek bébiszitterkupont adhatunk szabad beváltással, s így a rokongyerekeknek ajándék a közös idő, sógornőnknek pedig az átmeneti nyugalom. Idős nagymamánknak csütörtöki teadélutánok adhatnak egész heti várnivalót, néhány doboz tea kíséretében. A kedvesünk is kaphat nagyon személyes, ugyanakkor filléres ajándékot. (Ehhez ötletek itt. Érdemes a kommentekben is böngészni.)
Ha úgy érezzük, családunk/ párunk nem eléggé rezonálnak az általunk sugárzott vágyakra, inkább legyünk konkrétak! Kevésbé romantikus ugyan, de sikerre visz. (Ajánlom Molly és Mike kapcsolódó részét.)
Tervezésre
Mérjük fel pontosan, hogy mekkora anyagi kerettel rendelkezünk! Az összeget is súlyozzuk! Mennyit szeretnénk az anyósokra, a gyerekekre, nagyszülőkre fordítani? Ne hagyjuk, hogy a reklámözön, az egymásra licitálás és a többi médiaflanc megzavarjon bennünket! Próbáljuk meg elfelejteni a 'ruha kell, vegyünk ruhát karácsonyra"- elvet! Inkább legyen kisebb ajándék, de olyan, ami igazi öröm!
Nézzünk körül, hogy a tervezett ajándékoknak mi a piaci átlagára! Döntsük el, hogy melyik hónapban, melyik ajándékot szerezzük be!
Mérlegelésre
Hajlamosak vagyunk rá- vagy csak én?-, hogy az ünnepekre hangoldóva többször is bedőljünk a cuki szalvéta, a bájos csomagolópapír és az illatos gyertya csábításának. És gondolom, ti is ettetek már januárban karácsonyfás teríték mellett. Szóval: csak annyit vegyünk, amennyit valóban fel is használunk. Nagy valószínűséggel nem lesz szükségünk tíz tekercs csomagolópapírra sem. És a karácsonyfát sem kell minden évben teljes égészében aktualizálni méregdrága díszekkel. Ha újítanánk, vegyünk néhány karakteres darabot, ésszerű áron! Vagy az alapdarabjaink mellé készítsünk a gyerekekkel néhány feltűnő díszt. A háztartásban fellelhető alkotóelemek száma csaknem végtelen. Ha pedig a dizájn a mindenünk, szabjunk magunknak határt.
Döntsük el, mennyit fogunk költeni dekorra. És tartsuk magunkat ehhez akkor is, ha ránk szakad az ég!
Spórolásra
- Karácsonykor még azok is írnak képeslapot, akik egyébként az év többi szakában nagy ívben kerülik a postát. Azonban az üdvözlőlapoknak sem kell követniük a klasszikus vonalat. Küldhetünk magunkról aktualizált fotót kartonkeretbe ragasztva, rajzolhatunk, ragaszthatunk, színezhetünk kedvünkre. Sőt, a profi karácsonytündérek a 'piszkos munkát' kiszervezik: megkérik a gyereket, hogy készítse el ő a lapokat. Adjunk neki fénymásolópapírt, ragasztót, akciós katalógusokat és zárjuk rá az ajtót. A homloka is ragasztós lesz, az biztos. De ugyanígy az is, hogy legyártja a kívánt mennyiséget és még jól is érezte magát közben. (És nekünk is lett néhány szabad percünk, ha éppen nem közösen munkálkodtunk.)
Ha a klasszikusabb irányba indulnánk, akkor figyeljük az akciókat. A külföldről érkezett áruházakban gyakori a 10 db/ 600 Ft típusú csomag. Nemrégiben 6 db-os csomagot vettem 300 Ft-ért, arany- és ezüst színű zselés tollakkal. - A kiválasztott ajándékok aktuális árát rendszeresen nézzük meg a nagybevásárlások alkalmával! Ha pl. megkaptuk olcsóbban a nagynénénknek szánt cserepes növényt, a megmaradt összeget csoportosítsuk át a többiekre. Nem kell, hogy mindig felhasználjuk a teljes keretet, hiszen lesznek az ajándékok között olyanok, amiket nem találunk meg az elképzelt áron.
- Az évközben jól bevált aukciós oldalakat ilyenkor is aktívan használjuk! Találhatunk olyan, teljesen új eszközöket is, amiket a tulajdonosak szintén ajándékba kaptak és a vadonatúj tárgytól örömmel megválnának áron alul is! (Nálam pl. egy digitális képkeret és egy szájzuhany is boldog gazdáját várja, csomagolásban, bontatlanul.)
- Használjuk ki a kuponos oldalakat és a közösségi vásárlás erejét! A szüleinket végre megajándékoznánk egy pihenős hétvégével? Vásároljunk kikapcsolódást, vagy éppen szolgáltatást. A kupon az ő nevükre fog szólni és egyeztethetik a nekik megfelelő időpontot. Kamaszlányunk ékszerre vágyik? Márkás darabokhoz juthatunk féláron, néhány klikkel.
- Szeretnénk többféle süteményt, de se időnk, se kedvünk, se pénzünk rengeteget sütni? Beszéljünk össze a barátnőinkkel! Mindenki készítsen csak egyfélét, de dupla adagot. A cserebere után mindenkinek változatos sütitáljai lesznek. (Egyben ez jó garancia arra, hogy nem fogunk végtelenített mennyiségben zabálni. Mert a sok kidobott étel vékonyítja a pénztárcánkat, a sok elkeseredett elfogyasztott- ételt nem dobunk ki!- meg vastagít minket.)
+ 1 tanács: Emlékszünk még az általános iskolai mikulás-húzásra? Vezessük be a családban is! A felnőttek ne vegyenek mindenkinek ajándékot, hanem húzás alapján csak egyvalakinek! Így kevesebb pénzből több ajándékot vehetünk, az ajándékozók személyének kitalálásához pedig vicces-érzelmes kitalálósdit szervezhetünk!
Felejtsük el a klasszikus, kizárólag karácsonykor használható csomagolóanyagokat. Ha nyitott szemmel járunk, észvesztően olcsón juthatunk rokonaink-barátaink személyiségéhez jól passzoló papírokhoz évközben, olcsón is. Legutóbb 290 Ft-ért vettem 5 m pöttyös, kimondottan jó minőségű papírt a Lidl-ben, akcióban. De jutottam már 30 Ft-ért 5 ív selyempapírhoz is. Ugyanígy remek megoldás lehet a krumplinyomdával díszített barna háztartási papír - spárgával, szalaggal rusztikus hatást érhetünk el-, vagy a fekete-fehér írott sajtó újrahasznosítva.
Dugipénzre
Magadra is szánnál? És/vagy szűkös a keret? Szert tehetsz egy kis pénzre, ha a lakásban fellelhető számtalan limlomból garázsvásárt szervezel. Összehozhatsz szuper cserepartit is, ahol a barátnőiddel ruhát- mert a saját örömünk is öröm-, vagy kézzel készített tárgyakat cseréltek. Így mindenkinek lesz a tarsolyában valami új.
Ha van valamilyen tehetséged- szívesen horgolsz, ügyesen kötsz, bámulatosan hímzel vagy éppen sógyurma nagymester vagy, készíthetsz néhány dísztárgyat.
A Facebookon, Iwiwen, vagy épp a munkahelyi konyhában számos vásárlóra szert tehetsz és kedves elfoglaltságodból rögtön bevételi forrás válik.
Időre
Mindezek megvalósításához. Mert nem kell mindennap sok időt fordítani erre az egészre. Igazándiból csak egy kicsit kell hozzá szemléletet váltani.
És persze idő kell ahhoz is- és legfőképp ahhez-, hogy rohanás helyett tényleg egymásra és a szeretetre figyeljünk.
Karácsony 2012 Projekt mával nálunk elrajtolt, bevásárló lista kész.
Most tudtam meg, hogy szájbarágós vagyok. (Anyukám mondta- nem, nem az étterem! De majd lesz az is:) Bocsi.
VálaszTörlés:)))))
Törlés